Rodzaje kotłów gazowych

W tym artykule dowiesz się:

Kotły gazowe atmosferyczne (z otwartą komorą spalania)

Pierwszym rodzajem kotłów gazowych są kotły atmosferyczne. Są to urządzenia, które do pracy pobierają powietrze z pomieszczenia, a spaliny powstałe w procesie spalania wydostają się poprzez system spalinowy grawitacyjnie. W przypadku tych kotłów bardzo ważna jest odpowiednia wentylacja pomieszczenia, zarówno nawiewna jak i wywiewna. Trzeba również pamiętać, że kubatura pomieszczenia, w którym znajduje się kocioł z otwartą komorą spalania musi wynosić minimum 8m³.

Odpowiednia wentylacja

Bardzo częstym błędem jest instalacja wentylacji mechanicznej w pomieszczeniu, gdzie znajduje się kocioł atmosferyczny. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ w momencie gdy wentylacja mechaniczna zaczyna pracować wywołuje większe podciśnienie niż siłą ciągu spalinowego i spaliny zaczynają wydostawać się do pomieszczenia! Przykładem wentylacji mechanicznej jest wentylator łazienkowy. Wentylacja w takim przypadku powinna być grawitacyjna.

Posiadając urządzenie tego typu musimy mieć świadomość, że potrzebuje ono dużej ilości powietrza aby mogło działać prawidłowo. Dlatego tak ważna jest odpowiednia wentylacja nawiewna. Jest to ogromnie ważne, ponieważ jeżeli praca kotła będzie przebiegała bez wystarczającej ilości tlenu to może zacząć wydzielać się czad (tlenek węgla). Powoduje to zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Dlatego tak ważne jest aby przestrzegać wytycznych!

Z czego powinien być wykonany system spalinowy?

Niestety do dziś w wielu miejscach spotykamy się z zainstalowanym systemem spalinowym wykonanym z rury aluminiowej. Kolejny błąd, który może kosztować życie osób korzystających z urządzenia. Jednym z wielu powodów dlaczego nie można stosować takiego systemu jest fakt, że rury aluminiowe szybko ulegają korozji i dzięki temu spaliny zaczynają przedostawać się do pomieszczenia! System spalinowy musi być wykonany ze stali kwasoodpornej.

Kotły gazowe z zamkniętą komorą spalania

Kolejnym rodzajem kotłów gazowych są kotły z zamkniętą komorą spalania. Charakteryzują się tym, że powietrze do spalania pobierają z zewnątrz poprzez specjalnie wydzielony system powietrzny. Natomiast jeżeli chodzi o spaliny to wydostają się one poprzez system spalinowy w sposób mechaniczny. W kotle znajduje się specjalny wentylator, który wymusza przepływ spalin na zewnątrz. Kocioł ten jest znacznie bezpieczniejszy od kotła atmosferycznego (z otwartą komorą spalania). W przypadku tych urządzeń kubatura pomieszczenia, gdzie jest zainstalowany kocioł musi wynosić minimum 6,5m³.

Rodzaje kotłów z zamknietą komorą:

Wentylacja w przypadku kotłów z zamkniętą komorą spalania

Niezależnie jaki kocioł zostanie zainstalowany, w pomieszczeniu gdzie będzie się on znajdował musi być zapewniona wentylacja. W przypadku kotłów atmosferycznych była ona wymagana z wiadomych względów, natomiast jeżeli chodzi o kotły z zamkniętą komorą spalania to wentylacja musi być m.in. ze względu na możliwość ulatniania się gazu na złączkach instalacji, która jest doprowadzona do urządzenia. W przypadku gazu ziemnego (jest on lżejszy od powietrza) gromadzi się on przy suficie, dlatego tak ważna jest odpowiednia wentylacja.

Powyższy artykuł nie posiada wszystkich wytycznych, które są potrzebne do montażu kotłów gazowych wszelkiego rodzaju. Jeżeli zastanawiasz się nad instalacją kotła gazowego zleć to profesjonaliście, który oceni możliwość instalacji urządzenia w Twoim domu lub firmie.

Czytaj więcej: